Kutyahideg van – fáznak-e a kutyák? Mit tegyünk és mit ne a nagy hidegben?
Hirdetés
Nagymamám annak idején mindig azt mondta, mikor kisgyerekként aggódtam, hogy fázik kinn a kutya vagy a tyúkok, hogy “szőrös állat nem fázik” vagy “tollas állat nem fázik”. Hát, már akkor sem értettem ezzel egyet, de mivel magyarázni nem tudtam, csak annyit válaszoltam, hogy “nem fázik, csak megfagy”. Viszont mára tudom, hogy ez valóban így is van. Kutyás oldal lévén nem térek ki külön a madarak etetésére, de azért mindenki próbáljon rájuk is gondolni, mert pl. egy kis énekesmadárnak egy fagyos éjjelen a túlélésre csak akkor van esélye, ha aznap jóllakott, lehetőleg valami tápanyagdús, zsíros dologgal, pl. olajos magvakkal.
Viszont sajnos nagymamám egyszerű, paraszti gondolkodása nem számolt azzal, hogy réges-régen valóban úgy voltak kitalálva a kutyák is, hogy a nagy bundája megóvja a nagy hidegtől, ráadásul a pásztor vagy tanyaőr kutyák is bemehettek az akolba, istállóba, ahol a nagytestű patások vagy a sok birka-kecske kipárolgása egészen elviselhető hőmérsékletet teremtett, ráadásul alattuk szalma volt, ami a legjobb hőszigetelő és szárazon is tart. Ezek nélkül a “kellékek” nélkül azonban mára egészen megváltozott a kutyák helyezete:
Hirdetés
– Sokuknak egyáltalán nincs már nagy bundája.
A kintre, tanyát, nyájat őrizni hivatott fajtáknak egytől-egyik hatalmas bundájuk van, mint pl. komondor, kaukázusi juhász, stb. A többi fajta csak a nemesek hobbijára, a vadászatra voltak kitenyésztve, amelyeknek sosem kellett a telet kinn elviselniük, mert vagy külön, fűtött kutyaházakban laktak (igazi nagy házak sok kutyának és a gondozójuknak), vagy odabenn a kandalló előtt, a medvebőrön szunyókálhattak a vadászat után. Biztosan mindenki látott már ilyen festményt urakkal és röid szőrű vadászebeikkel.) A ma kerti tartásra szánt kutyák nagy része ezen rövidszőrű fajtákból vagy keverékeikből kerül ki. Azt állítani, hogy ezek nem fáznak, nagyfokú érzéketlenség…
– Nincs hova elbújni
Nincs akol, nincs istálló, csak egy szedett-vedett ól, egy szál deszka fallal, sokszor azok közt is rések, ahol befúj a szél, beesik az eső. Alápolcolás nélkül áll a talajon, amitől átnedvesedik. Kis kuckója nem tart meleget, egyedül van benne, nem tud kivel összebújni (az nem szokott többynire bejönni, amikor két kutyának adnak egy házat, hogy bújjanak össze, mert csak a nagyon közeli barátságban élő kutyák osztják meg egymással a fekhelyet, még akkor is, ha majd megfagynak.)
– Nincs szalma, csak rongy
Sok esetben rongyokat, szőnyeget tesznek alájuk, de az fél perc alatt csupa víz lesz, onnantól azon kell aludnia – hacsak ki nem kaparja maga alól, de akkor meg leszögelik a gazdák… A szalma nem nedves, nem hideg, mint a rongyok.
Honnan tudom, ha egy kutya fázik?
Hirdetés
1. Reszket
Tudom, ez most sokaknak viccesen hangzik, hogy le kell írnom, de bizony volt olyan tanult, értelmes fiatal lány, aki egy rendezvény kutyatartós tesztjén erre a kérdésre (t.i. Mely fajták nem bírják a telet kinn egy kutyaólban) azt válaszolta, hogy nem tudta, hogy az ő vizslája azért reszket, mert fázik, ő azt hitte, csak így melegíti magát. Végül is igaza volt, hiszen mi is, amikor már nagyon fázunk, reszketni kezdünk, mert a test ilyen apró rángásokkal próbál hőt fejleszteni. De a mai napig nem értem, hogyan nem látja valaki, hogy már annyira fázik szerencsétlen kutyája, hgy reszket 🙁
2. Nagyon hideg a füle és a mancsai
3. Rövid a szőre…
Fogadjuk el: amelyiknek rövid a szőre, az a hidegben fázik, mert nincs, ami melegítse. A szabály egyszerű:
Nagy a bundája? → Nem fázik
Nincs nagy bundája? → Fázik (főleg, ha már láthatóan reszket…)
Mit tehetek az érdekében?
Lakásban tartott kutyáknál
1. Hosszú a szőre? – Akkor semmi különös tennivaló nincs, bár a lakásban elvékonyodik a bunda, nem bírja ugyanúgy a hideget, mintha mindig kint lenne tartva.
2. Rövid a szőre? – Adjunk rá kabátot, pulcsit, mozgassuk, ha kimegyünk vele, mert állás közben jobban fázunk mi is. Vagyis nem álldogálunk a futtatóban, hanem folyamatosan megyünk, esetleg futunk, labdázunk vele. Ne hagyjuk kinn sokáig, ne akarjuk, hogy a havon, fagyos földön kelljen sokáig ülnie, feküdnie. Most nem arról van szó, hogy ha úgy adódik, ne várhatnánk el tőle mondjuk egy téli vizsgán a helyben maradást pár percig, de ne kössük ki a kocsma elé órákra…
Hirdetés
Kertben tartott kutyáknál
1. Hosszú a szőre? – Semmi különös tennivaló nincs, de nekik is kell a száraz, szélmentes búvóhely. Igazán kemény, hegyi kutyáknak a hóban alvás sem kottyan meg sem, de a többi hálás a szalmás, zárt vacokért. Ez a búóhely legyen olyan helyen, ahol szemmel tudja tartani az ajtónkat és a kaput is, mert előbbit szereti látni, utóbbi meg kötelessége, mert házat őriz. Ezért ha nem a megfelelő helyen van a háza, akkor inkább nem használja.
Figyelem! A hosszú bunda is csak akkor szigetel jól, ha a nagyjából ápolt. Pl. a puliknak gyakran összeáll nagy csomókba, onnantól már nem sokat ér, mert a nagy nemezlapok között nem marad meg a résekben a meleg, miközben a lapok alatt egyenesen bepállik, kisebesedik és nem mellesleg nagyon kellemetlen érzés nekik.
+1: Kistestű kutyát akkor sem szabad kinn tartani, ha nagyon hosszú a szőre! Pl. pincsik, bichonok. Ezek egyrészt eleve nem erre lettek kitalálva, másrészt a bundájuk a hosszú szőr ellenére sem tart elég hőt (a pincsit kivéve nincs is aljszőrük), de a fő baj, hogy a kicsi test a röid lábakkal sokkal jobban ki van téve a talajból sugárzó hidegnek, mint a nagyoknak, de még rosszabb, hogy a kicsi test hamar áthűl, rosszabb a hőháztartásuk, mint a nagyoknak.
2. Rövid a szőre? – Ne tartsuk kinn. Ha nem tudjuk megoldani, hogy bevigyük, adjuk oda olyannak, aki tudja benn tartani. Röid szőrű kutya nem való kintre! Akkor sem, ha nagyon nagy termetű. Bár a nagyobb termetű kutyáknak könnyebb hőt termelniük, mint a kisebbeknek.
Azonban addig is, míg jobb helyet találunk neki, legalább
– engedjük be kazánházba, garázsba, pincébe, ahol nem megy a hőmérséklet fagypont alá.
– Készítsünk dupla falú, hőszigetelt házat neki
Hirdetés